İsmet Bora Binatlı

borabinatlı@hotmail.com

   
Kimdir

İsmet Bora Binatlı’yı tanımak için öncelikle şiirlerini okumak, anlamak ve onun ruhani derinliklerine inebilmek gerekmektedir. İsmet Bora Binatlı’ya kendini anlatmasını rica ettik, bakınız bizimle neler paylaştı:

1944 yılının sıcak bir Ağustos sabahında doğup, babamın gurbette olması sebebiyle 7 ay sonra nüfusa kaydım yapılmış. Erzurum’un soğuk ve uzun kış gecelerinden birinde henüz 14 aylıkken annem doğum sırasında ölünce öksüz kalmışım. Üvey annem ve ondan olan 4 kız kardeşim, annemin benimle birlikte geride bıraktığı 6 çocuk ve o da benim gibi 1 yaşlarında yetim kalmış olan büyük ağabeyim, onun eşi, çocukları, babamın 90 yaşındaki annesi ile birlikte 16 kişi aynı evi aynı sofrayı aynı çileyi paylaşarak, kâh babamın ticari faaliyetlerinin iyi olduğu dönemlerin refahını, kâh iflas dönemlerinin yoksulluğunu birlikte yaşayarak nasıl bir bütün olduğumuzun bilincine vardık.

Aynı sofrada aynı tastan birlikte çorba kaşıklamanın, paylaşımcılıkta etkili bir yanı var mı üzerimde bilmiyorum, ama ben kendimi bildim bileli maddi imkânlarımı, sevinçlerimi, sıkıntılarımı ve hatta sırlarımı paylaşmaktan hep zevk aldım. Bazen iyi mi ettim diye de kendime sormadım değil. Uzun ve soğuk kış gecelerinde, 2400 rakımda gaz lambası ışığında ve kalabalık bir ortamda çalıştığım dersler hep kafama girmiş olmalı ki liseyi bitirinceye kadar daima başarılı bir öğrenci oldum.

6 yaşımdan itibaren karınca kaderince çalışarak aile bütçesine veya okul masraflarıma katkı sağladım. Yüksek öğrenimim sırasında da işçilik/memurluk gibi faaliyetlerle meşgul olurken bir yandan, diğer yandan tahsilime devam ettim ve yine 4 yılda mezun olmak bahtiyarlığına eriştim.
Çocukluğumda rahmetli babam bütün ev halkına imamlık yapıp sabah namazını kıldırırken sesim biraz iyi diye bana müezzinlik yaptırırdı. Arkadaşları ile sohbet ederken bizi yanından uzaklaştırmaz ve dolaylı şekilde eğitilmemizi sağlardı. Dürüst olmayı, vatanı, milleti, bayrağı sevmeyi, iman etmeyi, komşu hakkının kul hakkının ağırlığını ve özellikle de miri malı üzerinde ne kadar hassas olunması gerektiğini öğretti bize yaşantısından örnekler sunarak.

15 yıl müfettişlik, 4 yıl müsteşar yardımcılığı, 5 yıl Holding denetim kurulu üyeliği, 2 yıl başbakan danışmanlığı ve 14 yıldır sürdürdüğüm bir işveren sendikasının genel sekreterliği sırasında edindiğim tek servet; yüksek öğrenimlerini tamamlattırdığım 3 kız evladı oldu ve yüce Rabbimin bana hediye diye lütfettiği üç erkek torun. Çocuk yaşımda kalem kâğıtla ve basınla tanıştım. 10 kitap yayımladım iyi ya da kötü. 7 kitap münderecatını gazetede tefrika ettirdim. Duygusal bir insanım ve okuduğum kitapların sahife aralarında saç tellerimle gözyaşlarım saklıdır. İnsanları severim ve her ne kadar bir kısmından kazık yemiş olsam da bu duygumu kolay değiştiremem. Büyüklerin yanında konuşmak terk-i edeptir demişlerdi hep sıkılırım konuşacağım zaman. Liseli yıllarımda kılık kıyafetimden utandığımdan sözlü imtihanlara kalkmak istemezdim. Hâlâ o sıkıntı yüzünden elim ayağım dolaşır topluluk karşısında konuşurken.

Okumadan yattığım gece yok gibidir. Geriye dönüp baktığımda öğrendiklerim kalmış elimde ama ne yazık ki öğrenemediklerimin yanında zerre miskal bile değilmiş. Sevdalı yüreğim, sılaya dönüş gününün özlemi, ancak hesapta açık verecek olma ihtimalinin korkusu arasında çırpınıp durmakta. Bu günüme şükürdeyim ve şükrün bilincindeyim elhamdülillah.

.

ESERLERİ 


Şiirleri: 

 

 

Geri Ver Ellerimi (Şiir), Çeltil Matb.-İstanbul (Haziran 1981). Konferansları (Bugün yürürlükte bulunan mevzuata göre işçi çıkarma ve işyeri kapatma) İ.Ü. Hukuk Fakültesi İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Araştırma ve Uygulama Merkezi 
İst. 1982 (Ayrıbasım). Ücret Politikaları ve Çalışma Barışına Etkileri- Cihad Matb.-İst. (Nisan 1987). Hizmet Akdi.Türk Metal Yayınları, Ank.-1987. Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu ile Konut Edindirme Kanunu Uygulamaları, Orhim Kongre Kültür Serisi, Yıl: 2,  No: 6 , 1987 (Ayrıbasım). Gönül Pınarı (Şiir), Hassoy Matb.-Ankara (Haziran 1988). Suların Karardığı Saatlerdeyim (Şiir), Hassoy Matb.- Ankara (Haziran 1991). Öksüz Kaldı Yüreğim (Şiir), Sönmez Güven Ofset- Salihli (Temmuz 2002). Bir Beyaz Gül (Şiir), Sönmez Güven Ofset-Salihli (Temmuz 2003). Yüreğim Sende Kalmış (Şiir), Sönmez Güven Ofset- Salihli (Nisan 2005). 


1.
Geri Ver Ellerimi (1981)

 

 

2. Gönül Pınarı (1988)

 

 

3. Suların Karardığı Saatlerdeyim (1991)

 

 

4. Öksüz Kaldı Yüreğim (2002)

 

5. Bir Beyaz Gül (2003)

 

6. Yüreğim Sende Kalmış (2005)

 

7. Sensiz de Yaşanırmış (2007)

 

8. Benim İçin de Ağla (2008)

 

9. Sonbahar Rüzgarları (2009)

 

10. Silinmesin İzlerin (2011)

 

 

Araştırma-İnceleme:

 

1. Konferanslar (1982)

 

2. Ücret Politikaları ve Çalışma Barışına Etkileri (1987)

 

3. Hizmet Akdi (1987)

 

4. Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu ile Konut Edindirme Kanunu Uygulamaları (1987)

 

 

 

Bu sitedeki yazıları >>>